Přejít k hlavnímu obsahu

Bílí, ale ne tak docela

Ivan Kalmar: Bílí, ale ne tak docela. Iliberální vzpoura ve střední Evropě
Ivan Kalmar
Bílí, ale ne tak docela
Iliberální vzpoura ve střední Evropě

Odkud se ve střední Evropě bere iliberalismus, výrazný rasismus a islamofobie, homofobie a zatvrzelé nepochopení dopadů kolonialismu? A naopak, jak se rozvíjely na Západě diskriminační a rasistické postoje vůči lidem ze střední a východní Evropy? Jak tyto otázky spolu souvisejí? Na cestě po stopách středoevropského iliberalismu potkáme nejen Viktora Orbána, Václava Klause, Miloše Zemana a polský PiS, ale i Draculu, Jamese Bonda, Mozarta, filmový horror Slunovrat nebo skandály českého fotbalu.

Středoevropský iliberalismus lze chápat jako pomýlenou reakci na ničivé účinky globálního neoliberalismu, které poznamenaly brutální přechod postkomunistických zemí ke kapitalismu v 90. letech 20. století. V tomto období se také zrodily odmítavé postoje vůči „Východoevropanům“, jež tvoří specifickou formu rasismu. Kniha rovněž zkoumá souvislosti mezi rasismem vůči Středoevropanům a rasismem samotných Středoevropanů: bílých, ale ne tak docela

Prezentace angl. vydání proběhla na Filozofické fakultě UK v roce 2022, viz https://www.youtube.com/watch?v=YnpbqtPm_lQ

Kanadský antropolog Ivan Kalmar v současnosti působí na univerzitě v Torontu. Jeho pozornost se zaměřuje na iliberalismus a populismus v postkomunistických zemích střední a východní Evropy. Ve své předchozí výzkumné práci se zabýval mimo jiné obrazem muslimů a židů v západních křesťanských kulturních dějinách, jazykem Inuitů nebo mytologií počítačů.

Květen 2024, 376 stran, formát 105×180 mm

Překlad: Michal Jurza

Grafická úprava: Petr Bosák

ISBN: 978-80-909086-1-1 

Cena: 370 Kč

Knihu si můžete objednat v knihkupectví ArtMap nebo v PageFive, popřípadě přes náš kontaktní formulář

 

Czech