Přejít k hlavnímu obsahu

Továrna na lži

Vojtěch Pecka: Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací
Vojtěch Pecka
Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací

Naprostá většina klimatologických výzkumů už dlouho ukazuje, že dochází ke klimatickým změnám vedoucím k rostoucímu oteplování, které může mít katastrofické následky. Tyto změny podle nich způsobuje lidská aktivita, především spalování fosilních paliv. V těchto otázkách existuje dlouhodobá odborná shoda. Přesto se veřejným prostorem také šíří informace, které hledají příčiny klimatických změn jinde. Tvrdí, že je způsobuje Slunce nebo vesmírné záření, zpochybňují výsledky klimatologie a obviňují vědu z přehánění nebo dokonce z falšování dat. Tyto opačné proudy se někdy odkazují na vědeckou literaturu, občas je dokonce reprezentují i respektovaní vědci a vědkyně. Laická veřejnost se v této situaci jen těžko orientuje a získává tak pocit, že již neexistují pevné jistoty.

Tento stav není náhodný. Jedná se o propracovanou politickou strategii, jejímž cílem je chránit zájmy fosilního průmyslu. A snaží se toho docílit právě vytvářením zmatku a nejistoty. Továrna na lži tyto mechanismy rozplétá a na konkrétních příkladech z českého i světového kontextu ukazuje, jak funguje výroba klimatických dezinformací.

Sociolog, grafik, občasný editor a kurátor Vojtěch Pecka vystudoval sociologii na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze a v rámci doktorandského studia na Fakultě sociálních studií v Brně se zaměřuje na vztah fosilního průmyslu ke klimatickým změnám. Tento rozpracovaný výzkum nedávno přepracoval do publicistického formátu a publikoval na serveru A2larm. Ve své grafické tvorbě pracuje především na animacích pro muzejní výstavy a expozice. V současnosti pracuje také jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky.

Květen 2023, 240 stran, formát 105×180 mm

Barevné ilustrace

Ukázka z knihy «Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací», Vojtěch Pecka

3D rendery: Vojtěch Pecka
Grafická řešení: Petr Bosák

ISBN 978-80-908712-2-9 (Nakladatelství Alarm)
ISBN 978-80-908192-6-9 (UTOPIA LIBRI)

Cena:  370 Kč

Knihu si můžete objednat v knihkupectví ArtMap nebo v PageFive

Poznámky ke knize naleznete zde.

Czech